Historie

Volejbal ve Vlašimi působí pod TJ Sokol Vlašim od roku 2000, dříve dlouhá léta vystupovali volejbalisté pod TJ Spartak Vlašim. K počátku roku 2003 sdružuje oddíl celkem 60 členů, kteří působí v pěti družstvech. Po úspěšné hře v krajském přeboru II. třídy v sezóně 2013/2014 postoupilo „A“ mužstvo o soutěž výše, do krajského přeboru I. třídy. Zároveň vzniklo „B“ družstvo, které hájí čest Vlašimi na jeho místě, tj. v KP II.tř. Veteráni, muži nad 40 let, se účastní každoročně Mistrovství ČR veteránů a dalších turnajů. Dále působí družstvo složené z bývalých hráčů a hráček oddílu, tzv.rekreanti. Všechna družstva trénují v sálech Sokolovny Vlašim a na venkovním antukovém kurtu před objektem.              

HISTORICKÉ MILNÍKY VOLEJBALU VE VLAŠIMI

 

1933 – první registrace volejbalistů při Sokolu Vlašim

1952 – oddíl pořádá Přebor republiky mladšího a staršího dorostu

pol.50.let – počátek Podblanických turnajů mužů

1962 – vznik družstva žen

1976 – pořadatelé Českého poháru mladších dorostenců

1978 – zájezd žen do Itálie a Rakouska (turnaj s družstvy Serie A)

poč.80.let – Podblanické turnaje žen s účastí ligových družstev

1982 – zájezd žen do Finska (turnaj s výběrem USA, dr.Finska a Ruska)

1983 – zahájení Memoriálu M.Špinara mužů

1986 – zájezd žen do Itálie

1991 – počátek Open turnajů pro členy oddílu, 2x ročně

1994 – setkání volejbalistů – mužů, kteří kdy hráli volejbal ve Vlašimi

1995 – setkání volejbalistek – žen

2001 – „Utkání století“ – setkání všech volejbalistů a volejbalistek Vlašimi

2002 – vznik mužstva veteránů, mužů nad 40 let – Sokol VVC Vlašim

2002 – počátek beachvolejbalového mistrovství Vlašimi – „Štokrdleopen“  

Oddíl dále každoročně pořádá tradiční Volejbalples v průběhu plesové sezóny. Jednotlivé složky pak hrají „Silvestrák“, zápas plný recese, před koncem roku, zakončený společným posezením.  

Nejlepšími hráči XX.století byli vyhlášeni:
Josef Mück
ing. Zdeňka Ballatyová

310548_2023608798283_474006399_n.jpg

Historie muži  

První zmínky o hře pod vysokou sítí jsou zachyceny ve Vlašimi od počátku třicátých let minulého století. V roce 1933 pak registrujeme mužstvo Sokola Vlašim, které se stává v letech 1935-1937 přeborníkem Blanické župy sokolské. Většího rozmachu dosahuje volejbal v letech válečných a sláva mužstva Vlašimi je šířena na turnajích na Pelhřimovsku, v Poželiví, na Benešovsku a na mnoha trampských osadních turnajích v širokém okolí. V roce 1941 dochází k přeregistraci ze Sokola do S&B Vlašim. Vrcholem působení je pak 3.místo na Mistrovství jižních Čech v Písku. V roce 1945 pak volejbalisté přechází pod AFK Vlašim a rok poté je opětovně obnovena činnost Sokola Vlašim. To již však odcházejí z města hráči, tvořící základ mužstva a přichází nová generace.

Na počátku 50.let se hraje pod hlavičkou Sokol Zbrojovka Vlašim a od roku 1953 je oddíl veden pod TJ Spartak Vlašim. Hraje se krajská soutěž. Ve druhé polovině desetiletí nastává hráčská krize a mužstvo spadá do okresního přeboru. V roce 1958 vítězí v kvalifikaci a rok nato se vrací do krajské soutěže.

Šedesátá léta jsou charakteristická střídáním první a druhé třídy krajského přeboru.

Léta sedmdesátá pak lze považovat za nejúspěšnější éru volejbalu ve Vlašimi. Hraje se Krajský přebor I.třídy a v polovině desetiletí jsou v něm dosaženy i nejlepší výsledky.

Na počátku 80.let se muži vrací do druhé třídy KP. Ve druhé polovině přichází další nutná generační výměna a mužstvo bojuje opět v okresním přeboru. Příchodem dorostenců a jejich postupným začleněním se podaří v roce 1987 vyhrát kvalifikaci a vrátit se do KP II.tř.

Celé poslední desetiletí XX.století pak hrají muži KP II.tř., avšak kádr stárne a logickým vyústěním je sestup do okresu na konci století.

Od roku 2000 startuje nový, mladý tým v Okresním přeboru okr.Benešov a nabírá síly pro návrat do krajských soutěží.

V roce 2003 se nám to povedlo, postoupili jsme do kraje. Od té doby hraje notně omlazené družstvo stabilně KP II.tř.

V roce 2014 družstvo postupuje o soutěž výše, tedy do KP I.tř.

Zároveň je založen „B“ tým hájící čest Vlašimi v KP II.tř., po 2 letech se ale rozpadá.

V roce 2019 přichází do oddílu velké množství hráčů a začínáme promlouvat do horních pater tabulky.

Historie ženy

Ženy vstupují do volejbalových soutěží pod hlavičkou TJ Spartak Vlašim v roce 1962, a to přímo do krajského přeboru. Rok po roce vylepšují svou pozici pod vedením trenéra Přenosila a v roce 1965 vítězí a poprvé vstupují do 2.ligy. Tuto drží pouze jednu sezónu a sestupují zpět.

V roce 1969 opětovně bojují ženy ve 2.lize, ale po dalším sestupu začíná obměna kádru. Přichází nové hráčky z dorostu a družstvo, již pod vedením trenéra Zelingra, vítězí v krajském přeboru. Přes kvalifikace se však ve druhé lize usazuje až v roce 1976. Tři další sezóny jsou pak vrcholem této složky oddílu. Po dalším sestupu v roce 1979 se návrat daří ještě v roce 1985, ale to již pouze na rok.

Poté nabírá kvalita kádru již sestupnou tendenci. V krajském přeboru se bojuje do roku 1992, kdy se družstvo rozpadá a ženská složka přestává existovat v mistrovských soutěžích. Až v roce 2000 se probouzí činnost žen, které startují pod hlavičkou TJ Sokol Vlašim v Okresním přeboru Kutné Hory. Stejně jako u mužů přichází „hluché“ období, kdy tým žen téměř zaniká. Zanedlouho se daří na volejbal nalákat partu starších žákyň. Většina z nich hraje už od roku 2002. V roce 2007 se staly členkami Sokolu Vlašim oddíl volejbalu a přihlásily se do soutěže starších žákyň, kde obsadily krásné 5. místo ze 16 týmů. V roce 2008, protože trochu zestárly, se přihlásily do soutěže kadetek. V roce 2009 to byl už tým juniorek a pro sezonu 2011/2012 už i tým žen.